Mida õppida õpilasfirma loomisest?

Иллюстративное фото. Источник pixabay.com

Noorte seas on populaarsust kogumas õpilasfirmadega alustamine ning oma ettevõtte loomine. Ent nagu ka iga uue idee väljatöötamiseks on vaja läbida katsumusi, siis on ka noortel maailmamuutjatel vaja teada seda, kuidas täpselt oma õpilasfirmaga alustada ning kelle poole pöörduda siis, kui soovid tekkinud küsimustele vastuseid saada.

Nõuandeid alustamiseks annab jagab õpilasfirma Wize Designs tiimijuht Andreas Nurk. 

Alusta meeskonnast

Esmalt tuleb luua tiim, kus kõik teavad oma rolli. Seejärel peab leidma juhendaja –  eelistatult õpetaja omaenda koolist, kes on läbinud JA (Junior Achievement) koolituse.

Andrease sõnul saab õigelt juhendajalt õppida kõike õpilasfirma alustamise kohta. Seetõttu ongi väga tähtis, et õpetaja või konsultant oleks läbinud just JA koolituse, kuna teadmiste puudumise korral võib tekkida lünki nii taotluste kui ka muude tingimuste täitmisel.

Tutvu dokumentatsiooniga

Kui tiim ja juhendaja olemas ning tutvutud nii õpilasfirma loomise tingimuste kui ka dokumentide vormistamisega, on aeg alustada oma toote või teenuse sihtrühma uurimisega.

Tunne oma klienti!

Õpilasfirma programm on loodud väikefirma tegutsemise põhimõtetel ehk nagu iga firmagi, peavad ka õpilasfirma asutajad teadma, mida tarbija tahab. Alusta just neile küsimustele vastuste otsimisega: Millist disaini, toodet või teenust looma asud? Kes on Su sihtgrupiks ja millised on Su sihtrühma vajadused?

„Kõige tähtsaimaks eesmärgiks on originaalse toote või teenuse väljamõtlemine ning selle viimsegi detaili väljatöötamine,“ on Andrease kindel arvamus. Selleks on noortele abiks ka õpilasfirma laadad, kus tiimid saavad suhelda tarbijatega ning välja selgitada, mille järele on nõudlus kõige suurem. Olles potentsiaalseid ostjaid tundma õppinud, on vaja tiimi ja juhendajaga läbi arutada, kuidas ka juba loodud toodet või teenust silmas pidades leida vastavale nõudlusele uus ja originaalne lahendus.

Väärtuslik kogemus

Õpilasfirmas tegutsemine annab kogu tiimile väärtusliku kogemuse – õpitakse töötama meeskonnas. Kõik oleme koolis käies teinud tunnis grupitöid ning seegi on hea alusbaas tuleviku jaoks. Ent kooli ajal oma firmaga alustamine koos ea-, õpingu- ja mõttekaaslastega ehk inimestega, kellega jagad samu ideid, pakub võimalusi ennast arendada uue piirini.

„Tiimi loomine ja juhendaja leidmine on kergeim osa, aga kuidas panna kogu meeskond koos tööle nagu kellavärk – see on katsumus, mis vajab palju pingutust ja teadmiste rakendamist. Õpilasfirma on edukas siis, kui selle loojad on edukad. Konkurents peaks jääma firmade vahele ning kohe kindlasti ei ole selle koht firma sees,“ on Andrease veendunud. Tema arvates peaks omavahel asju võtma rahulikult ja kindlasti tuleb arvestada teiste meeskonnalaaslaste soovide ning oskustega. Ei tohi unustada, et õpilasfirma peab olema paindlik.

Pilk ettevõtlusmaailma

Peamine kogemus tuleb tiimitööst ning õpilasfirmas tegutsemine on suurepärane võimalus heita pilk ettevõtlusmaailma ja juba varakult koguda teadmisi tarbijatest, nende vajaduste kaardistamisest, kaastöötajatest, konkurentsist ja paljust muust. Iga noor, kes tunneb, et temas peitub noor ettevõtja, peaks julgelt sammuma oma unistuste poole. Õpilasfirma võib just olla see võimalus oma elukutse leidmiseks lihtsalt millegi juurde õppimiseks, mis tulevases elus Sulle kasuks tuleb. 

Kui soovid ettevõtluse kohta rohkem teada saada, siis tutvu koolivaheajal, 25.–29.oktoobril toimuva Tallinna noortenädala programmiga. Ürituse fookuseks on disain ja ettevõtlikkus ning toimumas on põnevaid töötubasid ja loenguid. Tule ja pane oma ideed proovile!