Mis on ettevõtlus ja ettevõtlikkus?

Foto Bench Accounting. Allikas unsplash.com

Tundub, et üha enam on hakatud ühiskonnas rääkima ettevõtlikkusest – koolides on muutunud populaarsemaks ettevõtlustunnid ning noortele on suunatud mitmed ettevõtlusega seotud  koolitusi ja loenguid. 

Ettevõtlust ja ettevõtlikkust ei tasu aga kohe ühte patta panna, kuna neil on üsnagi erinevad tähendused. Ettevõtlikkuse all võib mõista inimese omadusi, kuid ettevõtlus on äritegevus. Kindlasti on ettevõtlikkusest alati kasu ning seda on võimalik arendada, kuid ainult isikuomadused ei tee kellestki edukat ettevõtjat.

Võrdleme omavahel ettevõtlust ja ettevõtlikkust, selgitame välja, milline on üks ettevõtlik inimene. Mida kujutab endast ettevõtlus ning mida arvestada, kui panna alus enda ettevõttele?

Millised on ettevõtliku inimese omadused?

Kindlasti on olulisteks joonteks loomingulisus ja uuendusmeelsus, sest kuidas muidu välja tulla põnevate ja uute ideedega. Et muuta oma mõtted tegudeks, on sageli vaja ka piisavalt tahtejõudu ja julgust võtta riske ning seista oma seisukohtade eest.

Ettevõtlik inimene peab olema sageli iseseisev, samas ka koostöövõimeline, sest hea koostööga tagatakse parem tulemus. Meeskonnas töötades peab ettevõtlikul inimesel olema hea juhtimisoskus ja tähtis on ka vastutustunne. Ettevõtlikud inimesed on hea organiseerimisoskusega, mis võimaldab jõuda kiiremini parema tulemuseni. Nad näevad probleeme ja oskavad neile lahendusi leida. Muidugi ei tohi unustada positiivset ellusuhtumist, sest iialgi ei tea, millal võib kellegi teele sattuda paratamatuid tagasilööke, millest ei tohi ennast heidutada lasta.

Mis on ettevõtlus?

Ettevõtlus on ettevõtte loomine ideede elluviimiseks ning uute võimaluste otsimise kulg. Selline tegevus on eesmärgistatud ja suunatud ühiskonna eduka arengu tagamisele.

Ettevõtluses kasutatakse uusi ja paremaid lahendusi, millega kindlustatakse inimeste ja kogu ühiskonna rahuldatus. Ettevõtlusega tegelevad ettevõtjad, mitte kõik ettevõtlikud inimesed. Ettevõtja on isik, kes pakub tasu eest kaupu või teenuseid ning peamine tegevus ongi nende müük.

Milleks alustada enda ettevõttega?

Kui ettevõtlik inimene on tulnud välja mõne endale huvi pakkuva äriideega, võib ta alustada enda ettevõttega. Nii on võimalus kujundada ka enda hobist oma töö, mis on tänapäeval küllaltki ihaldatud. On tõenäoline, et inimene, kes teenib enda hobiga ka leiva lauale, teeb tööd parema meelega.

Kõik ettevõtlikud noored, kellel on sihiks oma ettevõtte rajamine, peaksid arvestama, et loomulikult tuleb ise palju vaeva näha ja mõtete teoks tegemine ei pruugi kohe alguses õnnestuda, kuid sellepärast ei tohi alla anda. Ütleb ka vanasõna – üheksa korda mõõda, üks kord lõika.

Enne kui ettevõtet luua, tuleb teha selgeks ka see, milline on ettevõtte põhitegevus, kellele see suunatud on ja kuidas oma ideid ellu viia. Muidugi tasub otsida enda kõrvale meeskonda, kellega huvipakkuvaid lahendusi ellu viia. Oma eesmärke tasub alati silme ees hoida ja neid endale siis meelde tuletada, kui kõik tundub lootusetu. Kindlasti peab tegema ennast teistele nähtavaks ja olema julge suhtleja, sest tänapäeva töömaailmas loevad tutvused üsnagi palju. Kõikidest vigadest ja ebaõnnestumistest on võimalik õppida ning teha järgmine kord paremini. Vahepeal on väikesed eksimused isegi head, sest kui nendega tullakse toime, osatakse järgmine kord vigu vältida ja see võib just aidata kaasa ettevõtte arengule.


Idufirma Veriffi tegevjuht Kaarel Kotkas on olnud ettevõtlusega seotud juba hulk aega, alustades noores eas muru niitmisest ja puukooremultši müümisest. Ta on töötanud ka Sõru sadama sadamakaptenina ning käinud vahetusõpilasena Saksamaal uusi kogemusi saamas. 11. klassis pandi alus õpilasfirmale Sants ning juba aasta hiljem võttis temaga ühendust firma TransferWise, sooviga, et Kaarel nende süsteeme testiks. Sel moel leidis ta tee isikuturvalise tuvastamise süsteemini, millest sai alguse idee luua enda ettevõte.

Mis ajendas Sind looma oma ettevõtte?

Erinevaid ettevõtteid olen loonud soovist ja vajadusest erinevate kitsaskohtade lahendamiseks. Üksi suuri tegusi teha on võimatu, selleks on vaja head meeskonda ja head äriplaani, mis muudaks lahenduse loomise protsessi jätkusuutlikuks. Selleks tuleb luua ettevõte, mis võimaldab luua vajaliku keskkonna erinevate ideede realiseerimiseks.

Kuidas leiad motivatsiooni tegutsemiseks ja mis Sind inspireerib?

Parim motivaator on töö ise, see peab pakkuma väljakutset ja rõõmu saavutatud tulemustest. Kuna töö mängib elus suurt rolli, siis tuleb selle valikul olla kriitiline ja põhjalikult läbi mõelda enda eelistused, oskused ja arenemissoovid.

Mind inspireerivad enim aktiivsed inimesed ja teadus. Erinevatest ideedest tuleb alati julgelt rääkida, sest see on turu-uuringu aluseks ja võimaldab varakult mõista, kas antud äril on potentsiaali või mitte. Hea tagasiside annab motivatsiooni ja erinevad vaatenurgad inspiratsiooni, seega inimestega suhtlemine ja pidev enesearendamine on eduka ettevõtluse vundamendiks.

Mis on olulised omadused ja oskused, mida noortel läheb vaja, et alustada oma ettevõttega?

Kõige tähtsam on julgus, suur õpihimu ja soov pakkuda lisandväärtust. Ettevõtluses peab arvestama, et mitte midagi ei tule kergelt. Igal pool kehtib energia jäävuse seadus ehk ilma suure tööta, ei saa loota ka suurt tulemust. Ise alustasin 10aastaselt, kui hakkasin kodukohas Hiiumaal suvehiidlaste suvilates muru niitma. Ettevõtlusega pole kunagi liiga vara ega hilja alustada, kuid koolipingist alustades on omad eelised. Näiteks saab rohkem riskida, sest ebaõnnestumise korral on vanemate poolt eluase ja söök tagatud. Kõige rohkem hindan kogemust, mida on mulle andnud erinevad läbikukkumised. Seega julgen väita, et ettevõtluses kaotada on võimatu, iga kord kas võidad või õpid.

Kuidas võrdleksid ettevõtlust ja ettevõtlikkust?

Ettevõtlikus on isikuomadus, mis on meis kõigis suuremal või vähemal määral olemas. See on tahe ja julgus muutmaks ning loomaks lahendusi olukordades, kus midagi ei toimi nii nagu ta võiks. Mida ettevõtlikum on inimene, seda suuremaid väljakutseid ja lahendusi ta otsib. Ideid ja erinevaid plaane on kõigil, kuid edukas ettevõtja on see, kes neid ka realiseerib.

Ettevõtlus on kindel tegevus, mille eesmärgiks on pakkuda lisandväärtust ja seeläbi teenida kasumit. Seda annab mõtestada mitmeti, kuid enda jaoks defineerin ettevõtlust läbi fotosünteesi toimimise.

Fotosünteesi eesmärgiks on saada anorgaanilisest ainest päikseenergia toel orgaanilist ainet, millest keemilise reaktsiooni käigus vabaneb jääkainena hapnik. Sama valemi järgi toimib ettevõtlus, sest lähteaineteks on kitsaskoha olemasolu ja suur tegutsemistahe, mille lõpp-produktiks on lahenduse pakkumine ning jääkaineks raha.  Elu maal ilma hapnikuta on võimatu, sama on ka ettevõtlusega – see ei saa eksisteerida finantsideta. Sellegipoolest peavad eranditult kõik organismid sööma, mitte ainult hapnikku hingama, seega ainuüksi rikkusele orienteeritud ettevõtlus ei saa toimida.